Immersion Circulators:ST-150-T
ST-150-T
| Feature | Specification |
|---|---|
Functional | |
| Designed temperature range | -45.0 °C...+150.0 °C |
| Working temperature range | Ambient + 5.0 °C...+150.0 °C |
| Temperature selection | 3.5”, resistive touchscreen |
| Temperature indication | 3.5”, (color) TFT LCD display |
| Display resolution/least count | 0.1 °C |
| Temperature stability | ± 0.1 °C |
| Temperature selection points | 3 selectable points (Sp1...Sp3) |
| Internal temp. control sensor | DIN (1/3A) Pt-100 |
| Ext temp. measurement + control | Optional: DIN (1/3A) Pt-100 (with Lemosa termination) |
| Temperature control | PID |
| PID self-tuning | 3 PID coefficient tuples for Spx, ∀x ∈ 1...3 |
| Real temp. correction (RTC) | 3 offsets for Spx, ∀x ∈ 1...3 |
| Heating power indicator (digital) | Provided: As a % of available heating power |
Safety | |
| Safety temperature limits | Selectable high and low limits |
| Low liquid level protection | Enabled (metallic float ball) |
| Over current protection | Enabled: Main circuit breaker |
| Autostart function | Provided: Disabled by default |
| Pump circulation in standby mode | Provided: Disabled by default |
General | |
| Material of construction (Immersible parts) | SS-304 |
| Heater power (Watts) | 1500 W |
| Pump flow rate (Litres/Minute): Water Water + Ethylene Glycol HTF: Sigmatherm-P Ethanol | 16...18 LPM 9...11 LPM at 0.0 °C 12...14 LPM at 40.0 °C 16...18 LPM |
| Pump pressure (bar) | 0.45 bar |
| Power supply requirement | 230 VAC, 50 Hz, 1 Phase |
| Net weight (Kg) | 6.8 Kg |
| Dimensions (Lx W x H) | 187 (mm) x 170 (mm) x 360 (mm) |






