Reactor Control Systems:RCS 2
RCS 2
| Feature | Specification |
|---|---|
Functional | |
| Designed temperature range | -50.0 °C...+200.0 °C |
| Working temp. range: +25.0 °C Amb. | -30.0 °C...+180.0 °C |
| Working temp. range: +35.0 °C Amb. | -25.0 °C...+180.0 °C |
| Refrigerant | R452A (ODP: 0, GWP: 1945) |
| Cooling capacity: +25.0 °C Amb. +20.0 °C 0.0 °C -20.0 °C | 700 Watts 350 Watts 200 Watts |
| Temperature selection | 3.5”, resistive touchscreen |
| Temperature indication | 3.5”, (color) TFT LCD display |
| Temperature resolution | 0.01 °C |
| Temperature stability | ± 0.05 °C |
| Pre-selectable temperature points | 6 points (Sp1...Sp6) |
| Internal temp. control sensor | Class-A, 4-wire, Pt-100 |
| Ext temp. measurement + control | Optional: Class-A, 4-wire, Pt-100 (with Lemosa termination) |
| Temperature control | Adaptive PID |
| PID self-tuning | 6 PID coefficient tuples for Spx, ∀x ∈ 1...6 |
| Real temp. correction (RTC) | 6 offsets for Spx, ∀x ∈ 1...6 |
| PC communication interface | RS-232 (DB9): 9600 Baud, 8, 0, 1 |
| PC software | Serial Lab v1.0 for Microsoft Windows 10 |
| Built-in programmer (ramp and soak) | 1 profile, 10x2 steps |
| Stopwatch | Configurable: 99 hours, 59 minutes |
| Mode: Minimizing set-point overshoots | Provided: Aperiodic control |
| Calibration: Int. & Ext. modes | Selectable 3...5 points calibration protocol |
| Heating power indicator (digital) | Provided: As a % of available heating power |
Safety | |
| Safety temperature limits | Selectable high and low limits |
| Low liquid level protection | Enabled with SS-304 float |
| Over current protection | Enabled: MCB |
| Autostart function | Selectable |
| Pump circulation in standby mode | Selectable |
General | |
| Material of construction (Immersible parts) | SS-304 |
| Heater power (Watts) | 2000 W |
| Circulation pump parameters: HTF: STP (hot) HTF: STP (cold) | 25 LPM (max), 1.5 bar 12 LPM (max), 0.45 bar |
| Power supply requirement | 230 VAC ± 10 %, 50 Hz, 1 Phase |
| Net weight (Kg) | 42.0 Kg |
| Dimensions (L x W x H) | 310 (mm) x 555 (mm) x 365 (mm) |
Essential Accessories | |
| Heat transfer fluid | Provided |
| Viton hose for circulation | Provided: 3 meters x 2 |
| External Pt-100 sensor (with Lemosa termination) for control of product mass | Provided |
| Glass to metal joints | Optional |
