Thermostatic Baths for Viscometry:RV-30 VT-150DT
RV-30 VT-150DT
| Feature | Specification |
|---|---|
Functional | |
| Designed temperature range | +10.0 °C...+150.0 °C |
| Working temp. range: +25.0 °C Amb. | Amb. + 5.0 °C...+150.0 °C |
| Working temp. range: +35.0 °C Amb. | Amb. + 5.0 °C...+150.0 °C |
| Refrigerant | - |
| Cooling capacity: +25.0 °C Amb. +20.0 °C 0.0 °C -20.0 °C | - - - |
| Bath tank volume | 25 Litres |
| Temperature selection | 3.5”, resistive touchscreen |
| Temperature indication | 3.5”, (color) TFT LCD display |
| Temperature resolution | 0.01 °C |
| Temperature stability | ± 0.01 °C |
| Pre-selectable temperature points | 6 points (Sp1...Sp6) |
| Internal temp. control sensor | Class-A, 4-wire, Pt-100 |
| Ext temp. measurement + control | Optional: Class-A, 4-wire, Pt-100 (with Lemosa termination) |
| Temperature control | Adaptive PID |
| PID self-tuning | 6 PID coefficient tuples for Spx, ∀x ∈ 1...6 |
| Real temp. correction (RTC) | 6 offsets for Spx, ∀x ∈ 1...6 |
| PC communication interface | RS-232 (DB9): 9600 Baud, 8, 0, 1 |
| PC software | Serial Lab v1.0 for Microsoft Windows 10 |
| Heating power indicator (digital) | Provided: As a % of available heating power |
Safety | |
| Safety temperature limits | Selectable high and low limits |
| Low liquid level protection | Enabled with SS-304 float |
| Over current protection | Enabled: MCB |
| Autostart function | Selectable |
| Pump circulation in standby mode | Selectable |
General | |
| Material of construction (Immersible parts) | SS-304 |
| Heater power (Watts) | 2000 W |
| Pump flow rate (Litres/Minute): Water Water + Ethylene Glycol HTF: STP Ethanol | 16...18 LPM 9...11 LPM at 0.0 °C 12...14 LPM at 40.0 °C 16...18 LPM |
| Pump pressure (bar) | 0.45 bar |
| Power supply requirement | 230 VAC ± 10 %, 50 Hz, 1 Phase |
| Net weight (Kg) | 42.0 Kg |
| Dimensions (L x W x H) | 310 (mm) x 555 (mm) x 365 (mm) |
Accessories | |
| 0.01 °C resolution thermometer with 5-point NIST/NABL calibration certificate | Optional |
| AVS 470 / AVS 370 auto viscometer system adaptability | Optional |
| Automated system for opaque samples | Optional |
| Ubbelohde viscometer and fixing clamps for manual measurements | Optional |
| Fixtures for CANNON-Fenske opaque viscometer (reversed flow) and CANNON-Fenske routine viscometer | Optional |

