Refrigerated & Heating Circulators:RHC-2500 AT-100-DTP
RHC-2500 AT-100-DTP
| Feature | Specification |
|---|---|
Functional | |
| Designed temperature range | -30.0 °C...+100.0 °C |
| Working temp. range: +25.0 °C Amb. | -25.0 °C...+100.0 °C |
| Working temp. range: +35.0 °C Amb. | -20.0 °C...+100.0 °C |
| Refrigerant | R452A (ODP: 0, GWP: 1945) |
| Cooling capacity: +25.0 °C Amb. +20.0 °C 0.0 °C -20.0 °C | 2400 Watts 1400 Watts 650 Watts |
| Temperature selection | 3.5”, resistive touchscreen |
| Temperature indication | 3.5”, (color) TFT LCD display |
| Display resolution | 0.01 °C |
| Temperature stability | ± 0.02 °C |
| Pre-selectable temperature points | 6 points (Sp1...Sp6) |
| Internal temp. control sensor | Class-A, 4-wire, Pt-100 |
| Ext temp. measurement + control | Optional: Class-A, 4-wire, Pt-100 (with Lemosa termination) |
| Temperature control | Adaptive PID |
| PID self-tuning | 6 PID coefficient tuples for Spx, ∀x ∈ 1...6 |
| Real temp. correction (RTC) | 6 offsets for Spx, ∀x ∈ 1...6 |
| PC communication interface | RS-232 (DB9): 9600 Baud, 8, 0, 1 |
| PC software | Serial Lab v1.0 for Microsoft Windows 10 |
| Built-in programmer (ramp and soak) | 1 profile, 10x2 steps |
| Calibration: Int. & Ext. modes | Selectable 3...5 points calibration protocol |
| Stopwatch | Configurable: 99 hours, 59 minutes |
| Mode: Minimizing set-point overshoots | Provided: Aperiodic control |
| Heating power indicator (digital) | Provided: As a % of available heating power |
Safety | |
| Safety temperature limits | Selectable high and low limits |
| Low liquid level protection | Enabled with SS-304 float |
| Over current protection | Enabled: MCB |
| Autostart function | Selectable |
| Pump circulation in standby mode | Selectable |
| Under voltage detection | Provided |
| Over voltage detection | Provided |
| Phase loss | Provided |
| Phase reversal | Provided |
General | |
| Material of construction (Immersible parts) | SS-304 |
| Heater power (Watts) | 3000 W |
| Pump flow rate (Litres/Minute): Water Water + Ethylene Glycol HTF: STP Ethanol | 16...18 LPM 9...11 LPM at 0.0 °C 8...10 LPM at 0.0 °C 16...18 LPM |
| Pump pressure (bar) | 0.45 bar |
| High pressure and flow rate pump | Optional-1: 1.0 bar, 25 LPM Optional-2: 2.5 bar, 35 LPM Optional-3: 5.0 bar, 50 LPM |
| Power supply requirement | 400 VAC ± 10 %, 50 Hz, 3 Phase |
| Net weight (Kg) | 97.2 Kg |
| Dimensions (L x W x H) | 780 (mm) x 505 (mm) x 950 (mm) |







