Refrigerated & Heating Circulators:RHC-300 RT-5
RHC-300 RT-5
| Feature | Specification |
|---|---|
Functional | |
| Designed temperature range | -85.0 °C...+200.0 °C |
| Working temp. range: +25.0 °C Amb. | -20.0 °C...+150.0 °C |
| Working temp. range: +35.0 °C Amb. | -25.0 °C...+150.0 °C |
| Refrigerant | R404a (ODP: 0, GWP: 1945) |
| Cooling capacity at +10°C (watt) | 200.0 (Watt) |
| Temperature selection | 3.5”, resistive touchscreen |
| Temperature indication | 3.5”, (color) TFT LCD display |
| Type | Bench Top type model |
| Display resolution | 0.01 °C |
| Temperature stability | ± 0.01 °C |
| Pre-selectable temperature points | 3 points (Sp1...Sp3) |
| Internal temp. control sensor | Class-A, 4-wire, Pt-100 |
| Ext temp. measurement + control | Optional: Class-A, 4-wire, Pt-100 (with Lemosa termination) |
| Temperature controller | Digital |
| PID self-tuning | 3 PID coefficient tuples for Spx, ∀x ∈ 1...3 |
| Real temp. correction (RTC) | 3 offsets for Spx, ∀x ∈ 1...3 |
| Timer (for timed switch on and switch off) | Provided: Configurable upto 99 hours. |
| Ramp and soak programmer | Programmable with TFT: 5 steps + 1 optional (initial) soak segment. |
| PC communication interface (data logging) | RS-232 (DB9): 9600 Baud, 8, 0, 1 |
| PC software | Serial Lab v1.0 for Microsoft Windows 10 |
| Mode: Minimizing set-point overshoots | Provided: Aperiodic control |
| Heating power indicator (digital) | Provided: As a % of available heating power |
Safety | |
| Safety temperature limits | Selectable high and low limits |
| Low liquid level protection | Enabled with SS-304 float |
| Type of Pump | Centrifugal Pump |
| Over current protection | Enabled: MCB |
| Autostart function | Selectable |
| Pump circulation in standby mode | Selectable |
General | |
| Material of construction (Immersible parts) | SS-304 |
| Heater power (Watts) | 1500 W |
| Tank Capacity/Reservoir Volume | 4 Liters |
| Pump flow rate (Litres/Minute): Water Water + Ethylene Glycol HTF: STP Ethanol | 15 LPM 9...11 LPM at 0.0 °C 8...10 LPM at 0.0 °C 16...18 LPM |
| Pump pressure (bar) | 0.35 bar |
| Power supply requirement | 230 VAC ± 10 %, 50 Hz, 1 Phase |
| Net weight (Kg) | 30 Kg |
| Dimensions (W x D x H) | 30 (cm) x 40 (cm) x 70 (cm) |









