Recirculating chillers:RCC-7000 RT-5
RCC-7000 RT-5
| Feature | Specification |
|---|---|
Functional | |
| Designed temperature range | -25.0 °C...+40.0 °C |
| Working temp. range: +25.0 °C Amb. | 0 °C...+40.0 °C |
| Working temp. range: +35.0 °C Amb. | -20.0 °C...+40.0 °C |
| Refrigerant | R 407A |
| Cooling capacity at 10 °C(watt) | 7000.0 (kilowatt) |
| Temperature selection | 3.5”, resistive touchscreen |
| Temperature indication | 3.5”, (color) TFT LCD display |
| Type | Bench top type model |
| Display resolution | 0.1 °C |
| Temperature stability | ± 1.0 °C |
| Pre-selectable temperature points | 3 points (Sp1...Sp3) |
| Internal temp. control sensor | Class-A, 4-wire, Pt-100 |
| Type of Pump | Centrifugal Pump, IP 55 protection |
| Cooling Capacity frequency | 50 Hertz |
| Temperature control | PID |
| PID self-tuning | 3 PID coefficient tuples for Spx, ∀x ∈ 1...3 |
| Real temp. correction (RTC) | 3 offsets for Spx, ∀x ∈ 1...3 |
| Heating power indicator (digital) | Provided: As a % of available heating power |
Safety | |
| Safety temperature limits | Selectable high and low limits |
| Low liquid level protection | Enabled with SS-304 float |
| Over current protection | Enabled: MCB |
| Autostart function | Selectable |
| Pump circulation in standby mode | Selectable |
| Ref. leak detection+exhaust control | On specific request: Valid only for R290 refrigerant systems |
General | |
| Material of construction (Immersible parts) | SS-304 |
| Tank Capacity/Reservoir Volume | 40 Liters |
| Pump flow rate(Liters/Minute): | Water: 60 LPM adjustable |
| Water + Ethylene Glycol:9...11 LPM at 0.0°C | |
| Ethanol: 16....20 LPM | |
| Pump pressure (bar) | 3 bar |
| Power supply requirement | 400 VAC ± 10 %, 50 Hz, 3 Phase |
| Net weight (Kg) | 200 Kg |
| Dimensions (W x L x H) | 70 (cm) x 70 (cm) x 120 (cm) |
| Warranty (year) | 1 year |

















