Recirculating chillers:RCC-350 RT-1
RCC-350 RT-1
Description
- SISKIN Profichill Recirculating coolers can handle virtually any cooling requirements in laboratories or industrial environments.
- SISKIN Profichill units are Environment friendly and Economical alternative to Tap water cooling.
- Microprocessor based PID control system enables a good temperature stability.
- Suitable Pumping modules available, as per the demand of the application.
- All wetted parts and interior structure made of pure Stainless steel 304
Features
- Temperature control stability of ± 1.0 °C.
- Real temperature correction (RTC) at all pre-selectable set points.
- Large, 3.5″ resistive touch, colour TFT display for configuration.
- Optional RS-232 interface for PC communication with software (Serial Lab v1.0) for Microsoft Windows 10.
- Inbuilt digital power indicator.
- Suitable for use with one Rotavap, ISO electric, Focusing, Slab Gel blotting. Viscosity measurement units, Enzyme kinetics etc.
- Self-tuning protocol for excellent control stability while exposed to heat load variations.
| Feature | Specification |
|---|---|
Functional | |
| Designed temperature range | -25.0 °C...+40.0 °C |
| Working temp. range: +25.0 °C Amb. | -20.0 °C...+20.0 °C |
| Working temp. range: +35.0 °C Amb. | -30.0 °C...+40.0 °C |
| Refrigerant | R 290 |
| Cooling capacity at +10°C (watt) | 400.0(watt) |
| Temperature selection | 3.5”, resistive touchscreen |
| Temperature indication | 3.5”, (colour) TFT LCD display |
| Type | Bench Top |
| Temperature Controller | Digital |
| Display resolution | 0.1 °C |
| Temperature stability | ± 0.03 °C |
| Pre-selectable temperature points | 3 points (Sp1... Sp3) |
| External temp. control sensor | Class-A, 4-wire, Pt-100 |
| Temperature control | PID |
| PID self-tuning | 3 PID coefficient tuples for Spx, ∀x ∈ 1...3 |
| Real temp. correction (RTC) | 3 offsets for Spx, ∀x ∈ 1...3 |
Safety | |
| Safety temperature limits | Selectable high and low limits |
| Low liquid level protection | Enabled with SS-304 float |
| Type of Pump | Centrifugal Pump |
| Over current protection | Enabled: MCB |
| Autostart function | Selectable |
| Pump circulation in standby mode | Selectable |
| Ref. leak detection+exhaust control | On specific request: Valid only for R290 refrigerant systems |
General | |
| Material of construction (Immersible parts) | SS-304 |
| Heater power (Watts) | 1500 W |
| Tank Capacity/Reservoir Volume | 4.0 Liters |
| Pump flow rate (Litres/Minute): Water Water + Ethylene Glycol Ethanol | 27 LPM 9...11 LPM at 0.0 °C 16...18 LPM |
| Pump pressure (bar) | 1.0 bar |
| Power supply requirement | 230 VAC ± 10 %, 50 Hz, 1 Phase |
| Net weight (Kg) | 50.0 Kg |
| Dimensions (W x D x H) | 30.0 (cm) x 40.0 (cm) x 65.0 (cm) |
| Warranty (years) | 3 years |

















